אלימות בגן הילדים

בני, בן השנתיים ושלושה חודשים, הוא ילד מקסים, נבון ובעל ביטחון עצמי. הבעיה היא שהוא מכה ילדים בגן ללא כל סיבה. הם יושבים בפעילות מסוימת, הוא משתתף בכל, ולפתע נותן סטירה לאחד הילדים או זורק משהו על ילד אחר. מה עלי לעשות במצב כזה? חשוב לי לציין שהילד נמצא מדי יום בגן עד השעה 16:00, ואחר כך הוא נשאר כשעה וחצי נוספת עם מטפלת, עד שבעלי מגיע הביתה. אני  מגיעה רק מאוחר יותר. האם קיים קשר כלשהו בין הדברים?

תשובה:

את מתארת מצב בו בנך מכה ילדים ללא סיבה נראית לעין. לא נעים! יחד עם זאת, ילדים סביב גיל שנתיים נוטים לעיתים לתוקפנות מתוך רצון ליצור קשר עם האחר. בנוסף לכך, תנועות ידיהם של ילדים בגיל זה עדיין לא מעודנות וקורה שבמקום לטיפה מתקבלת מכה. התייחסת להתנהגות בנך רק בגן ולא התייחסת להתנהגותו בבית. בכל מקרה, יש למנוע התנהגות זו באופן מיידי ולא לאפשר לו להכות ילדים, הן אם זה קורה בבית והן כשזה קורה בגן.

חסרים לי נתונים נוספים בנוגע לבעיה שאת מעלה.  בכל אופן, אני ממליצה להיות קרוב יותר לילד. יש לשים לב מתי הוא משתמש באלימות, האם יש איזשהו סממן עקבי שניתן לאתר אותו ואז לעצור את האלימות לפני שהיא מתרחשת.

יש לחזק את הילד כאשר האלימות פוחתת או לא מתרחשת, לתת חיזוק להתנהגות לא אלימה, לא לקחת אותה כמובנת מאליה. יש להבהיר לילד באופן חד משמעי שאסור להרביץ.

מומלץ לשוחח עם הגננת, לוודא שהיא דואגת לטפל בתופעה בדרך חינוכית מקובלת ומומלץ אף לשתף פעולה בנושא. לגבי העובדה שהילד נמצא מדי יום בגן עד השעה 16:00, אחר כך נמצא עם מטפלת, לאחר מכן עם בעלך, ורק אז רואה אותך – אין ספק שהילד לא רואה אותך הרבה שעות. אי אפשר לומר בודאות שיש קשר בין הדברים, אולם קיימים מחקרים המראים שיש קשר בין שהייה ממושכת של פעוטות במסגרת חינוכית לבין התנהגות תוקפנית. יש לבחון כל מקרה לגופו, בכל מקרה, מומלץ לבדוק אפשרות לשהות יותר זמן עם הילד.

בגיל זה, התנהגות אלימה יכולה להיות קשורה למיגוון גורמים כמו שלבי התפתחות הילד, הצבת גבולות ועוד. במידה והתופעה לא חולפת, הייתי ממליצה לפנות לייעוץ מקצועי.

פורסם בירחון "הורים וילדים"