אחיזת בקבוק

אני אמא לתאומים בני שמונה וחצי חודשים. רציתי לדעת איך אוכל ללמד את אחד התאומים להחזיק בקבוק לבד. הוא יודע להחזיק את הבקבוק יפה ולשחק בו, אבל כשהוא רוצה לאכול, הוא מסרב לאחוז בו בעצמו. אציין כי התאום השני אוחז בבקבוק בעצמו כבר מגיל צעיר מאוד. 

 תשובה:

בתחילת שאלתך את שואלת איך תוכלי ללמד את אחד התאומים להחזיק בקבוק לבד. בהמשך את מציינת שהוא יודע להחזיק בקבוק יפה ולשחק בו אבל כשהוא רוצה לאכול הוא מסרב לאחוז בו בעצמו.

חסרים לי מספר פרטים כגון: האם התאומים נולדו כפגים? מהי תנוחת ההאכלה? ועוד.

באופן כללי, ילד סביב גיל תשעה חודשים אמור לדעת להחזיק בקבוק. לא קל וגם לא מומלץ להשוות בין ילדים בכלל ובין תאומים בפרט, שהרי כל אחד מתפתח בקצב שלו. מה שכן חשוב הוא לוודא שהתפתחותו של כל אחד מהתאומים הינה בטווח הנורמה. בטיפת חלב תוכלי בוודאי לקבל הערכה כללית. אינני מכירה את הילד, אך בהנחה שכישוריו המוטורים מפותחים מספיק והתפתחותו היא בטווח הנורמה, יתכן שהילד רוצה קצת יותר תשומת לב ממך ורוצה אותך בהאכלתו. זוהי אחת מהזדמנויותיו להיות איתך לבד ואחת מהזדמנויותיך להיות איתו לבד. את יכולה להמשיך להאכילו בנינוחות ועם הרבה אהבה. בהמשך יתכן מצב שבו גם אם תרצי להאכילו, הוא לא ירצה וישאף לעצמאות.

בכל אופן, כדי לגרות את הילד לאחוז בבקבוק ולאכול לבד, ניתן להחליף לו בקבוק לדק יותר או עבה יותר, לבקבוק עם ידית או בלי ידית ואפשר גם לנסות לשנות את תנוחת השתיה שלו כדי להקל עליו.

פורסם בירחון "הורים וילדים"