התמודדות עם שינויים אצל ילדים

אנו עומדים לעבור דירה לישוב אחר בקיץ הקרוב, אך טרם שוחחנו על כך עם בננו בן הארבע. כבר בשנה שעברה קנינו את הבית, ובני שנחשף לתהליך הקניה עבר משבר קשה. הייתי אז בהריון ומאז נולד בני השני, שכיום בן שבעה חודשים. לבסוף השכרנו את הבית והחלטנו להישאר בביתנו שנה נוספת. בני עבר תקופה קשה של כמה חודשים של פחדים וחרדות ובלבול גדול עקב השינויים בחייו, כיוון שקשה לו להתמודד עם שינויים באופן כללי. אבל בסופו של דבר הוא שכח מהעניין של המעבר לבית החדש וקיבל את אחיו התינוק. היום המצב רגוע, להוציא קשיים טבעיים שצצים במהלך חיי המשפחה המורחבת, אך אני מודאגת מהאופן שבו הוא יסתגל לרעיון של המעבר לישוב אחר, בית חדש וגן חדש. כיצד להציג לו את הנושא בצורה הטובה ביותר כדי שלא נעבור שוב משבר כה קשה ותקופה של חרדות ופחדים? כיצד ניתן להקל עליו לאחר המעבר?

תשובה:

משאלתך אני מבינה שאכן חוויתם שינויים משמעותיים כמו רכישת בית, תוכנית למעבר ליישוב חדש, הולדת אח והרחבת המשפחה בתקופה קצרה. תקופת מעבר היא תקופה לא קלה למבוגרים, קל וחומר לילדים. מה עוד שכאן חוויתם מספר שינויים משמעותיים בבת אחת. יש ילדים המגיבים לשינויים באופן קשה ויש המגיבים לשינויים באופן קל יותר. מבוגרים, כמו ילדים, גם כן חוששים או פוחדים לעיתים. ההבדל ביניהם הוא שהמבוגרים רכשו במשך השנים דרכים להתמודדות עם חששות, פחדים ואי-ודאות; ילדים לעומתם עדיין לא רכשו כלים להתמודד עם פחדם וחששם. פחד הוא חלק מהתפתחות תקינה של ילדים. הוא מופיע בשלבי התפתחות שונים ונעלם מעצמו. יש להקשיב לילד, לאפשר לו לבטא את רגשותיו ולגלות אמפתיה כלפיו. במקרה זה, יש לעודדו ולתת לו את הביטחון שיצליח להסתגל למצב החדש. אם קיים מצב שבו הפחד משבש את מהלך חיי הילד ופוגע בתיפקודו, יש לקבל סיוע מקצועי.

בכל מקרה, מומלץ להימנע מלבצע מספר שינויים במקביל. במקרה זה, לא מומלץ לעבור דירה ולהתחיל גן חדש במקביל (אפשר למשל לעבור דירה בתחילת החופש הגדול). יש לדבר עם הילד על מעבר הדירה ולתאר לו את השינוי כמות שהוא ולא בצורה ורודה מדי. יש לבקר באזור החדש ובגן יחד עם הילד. ניתן אף למצוא ספרות ילדים בנושא ולהקריא לו. חשוב לכם כהורים לבדוק מהי עמדתכם לגבי השינוי. האם אתם שלמים עם מעבר הדירה? ככל שתהיו שלמים עם ההחלטה ורגועים, תחושה זו תעבור לילדכם.

פורסם בירחון "הורים וילדים"