היבטים פסיכולוגיים של אישה הרה עם תאומים

הבשורה על כך שהאם נושאת ברחמה תאומים מתרחשת בדרך כלל סביב השבוע השישי להריון, בבדיקת אולטרסאונד ראשונה. כשבני זוג מתבשרים על הריון של עובר אחד, ישנה התרגשות גדולה מאוד. כשהאישה או בני הזוג מתבשרים על הריון של תאומים ההתרגשות היא כפולה ומכופלת, עצומה ומלווה ברגשות מעורבים: שמחה, גאווה, פליאה אך יחד עם זאת גם חשש, לחץ וקושי לעכל. מיד מתעוררות שאלות רבות: איך נסתדר מכל הבחינות? מבחינה פיזית בבית (תכננו חדר לילד אחד, האם לשכן אותם באותו חדר? אולי חדרים נפרדים?) מה נעשה במצב בו שני התינוקות בוכים? ועוד ועוד שאלות שלא מפסיקות לעלות ולא תמיד יש להן את התשובה, וזה טבעי. יש לזכור שהריון של תאומים הוא הריון שנחשב מבחינה רפואית כבעל סיכון גבוה יותר מהריון רגיל. בפן הרגשי, קיים הקושי של התקשרות לשניים בו זמנית, התפתחות התאומים זה לצד זה וכו'.

 התהליכים הרגשיים שעוברת אישה הרה עם תאומים שונה מהתהליכים שחווה אישה בהריון יחידאי (עם עובר אחד).

תקופת ההריון מהווה הזדמנות לעכל את נושא התאומים ולהתכונן למצב החדש, הן לאישה והן לגבר שמלווה את אשתו בהריון לשניים, שכן גם הגבר מופתע, נרגש אך גם חושש. לפני עידן האולטראסאונד לא היה את פרק הזמן הזה לצורך עיכול והכנה נפשית ומעשית.

אשה בהריון מדמיינת איך יראה התינוק שלה? איזה שם יבחרו לו? איזה מין תינוק הוא יהיה? למי הוא יהיה דומה? במידה והיא עובדת או לומדת: איך היא תשלב אמהות עם קריירה? ופתאום בהריון של תאומים השאלות כפולות ומכופלות: שמות לשניים (עוד לא החליטו על שם אחד או עד שהגיעו להחלטה מה יהיה השם וכבר צריך לבחור עוד שם). איזה שם נתאים לכל ילד? איך יראו הימים והלילות שלנו בבית? איך יראו השניים? איזה מין תינוקות הם יהיו? איך הם יתפתחו? התקוה עמוק בלב היא שההתפתחות של שניהם תהיה זהה. ומה עם הקדשת הזמן? כמובן שהזמן שיוקצה לכל אחד יצטמצם.

עולות שאלות נוספות כמו: איך אניק שניים? איזו עגלה נקנה? איך מרגישים את התאומים בבטן?

אפילו התזוזות בבטן – אינך יודעת מי הוא זה שזז? אולי אחד? אולי שניהם ואולי אחד שהזיז גם את השני?

האם יוולדו בזמן? האם יוולדו פגים?

 יש לזכור שאם אישה בהריון יחידאי יכולה לחלוק חוויות עם נשים אחרות, הרי שלגבי אישה הרה עם תאומים הסיכוי שתהיה לה חברה שהרה עם תאומים, איתה תוכל לחלוק את חוויותיה, הוא קטן מאד. גם לאחר הלידה, ההתמודדות היא אחרת לגמרי מגידול ילד אחד. בכל חוג שבו תשתתף עם התינוקות ולאן שתלך היא כמעט תמיד תהיה היחידה עם זוג תאומים.

לאחר הלידה, מעבר לקשיים הפיזיים והטכניים, קיים הקושי להתחלק מבחינה רגשית. הרבה פעמים משחקים עם תינוק אחד ופוזלים לכיוון התינוק השני. לא פעם מפסיקים את המשחק עם תאום אחד וממשיכים לשחק עם התאום השני.

חשוב  לדעת להנות מהריון של תאומים ומגידול תאומים. בסופו של דבר זוהי חוויה שלא ניתנת לכל אחד. מצד אחד מאוד קשה ההתמודדות עם גידול תאומים, מצד שני האושר גם הוא כפול.

 חשוב מאוד שיתוף הפעולה בין בני הזוג וכמובן תמיכה. תמיכה יכולה להגיע מהמשפחה הקרובה או ממטפלת חיצונית. בדיוק כפי שמומלץ להשתתף בקבוצות להורים, מומלץ להשתתף בקבוצות להורים לתאומים שבהן יינתנו כלים להתמודדות איכותית יותר עם התאומים מכל ההיבטים, הן של האם, הן של בני הזוג, והן של התאומים.

ד"ר נאוה וולפסון, מומחית לחינוך והתפתחות ילדים ולהדרכת הורים לתאומים

אם לתאומים.

המאמר פורסם בירחון "הורים וילדים"

כל הזכויות שמורות