חוסר ביטחון עצמי אצל ילדים

בני, בן ארבע, הוא ילד נבון ורגיש מאוד. יש לו חוש הומור מפותח ויכולת ביטוי עצמי גבוהה, אך הוא בעל ביטחון עצמי נמוך מאוד ופגיע ביותר. נראה כאילו אין לו שום הגנות וכל מילה שילד אומר לו, גם אם שטויות מוחלטות, הוא לוקח ברצינות ונעלב עד כדי בכי. כמו כן, חשוב לו מאוד לרצות את כולם ולהיות תמיד בסדר. לא נעים לי להגיד את זה על בני האהוב, אך נדמה שאין לו שום עמוד שדרה. הוא הילד שילדים שנונים ואכזריים תופסים עליו טרמפ ומפנים לעברו מילים פוגעות. בקיצור הוא הפראייר.
אני מניחה שאין קשר בין הדברים, אך מבחינה פיזית הוא ילד גדול מגילו ובין הגבוהים בגן.
כואב לי על כך שהוא אינו יכול להגן על עצמו מילולית ואפילו פיזית (למרות שאני בהחלט נגד אלימות). איך ניתן לחזק את ביטחונו העצמי, ללמדו שלא להיעלב מכל דבר ולהגן על עצמו?

תשובה:
את מתארת את בנך כילד נבון, רגיש, בעל חוש הומור ויכולת ביטוי גבוהה, אך יחד עם זאת, בעל ביטחון עצמי נמוך. חלק מההתנסויות של ילדים במהלך צמיחתם הוא להתמודד גם עם שטויות שאומרים להם. דרך אגב, ייתכן שאלו שטויות עבורך, אך לא עבור ילדך. חשוב לבדוק מהי בדיוק תגובתו כשהוא נעלב מילדים, האם הוא רק בוכה או שבכיו מלווה בהתפרצויות? יתכן שתגובתו מעודדת ילדים לפגוע בו. חשוב לבדוק מה קורה בגן, מה מספרת הגננת על כך ולגבש דרך התמודדות זהה בגן ובבית. אם התופעה ממשיכה, כדאי לקבל הדרכה מקצועית. יאמר לזכותו של הילד שהוא אינו משתמש בכלי האלימות, שהרי אלימות גוררת אלימות. כדי לחזק את ביטחונו העצמי של הילד, יש לחזקו ולעודדו בתחומים רבים שבהם הוא טוב, ואת חלקם ציינת בשאלתך. מומלץ לבדוק מהי עמדתך לגבי המושג "פראייר". האם הוא אכן "פראייר" או שאת חוששת שהוא יהיה "פראייר?" לעתים מעורבות רגשית יתרה שלנו כהורים מפריעה לילד. בנוגע לרצונו של הילד לרצות את כולם ולהיות תמיד בסדר, יש לבדוק מהי רמת הציפיות ממנו ואולי למתן אותן.

פורסם בירחון "הורים וילדים"