בן דוד אלים

בני משתמש באלימות כלפי ומשחק המון עם הידיים. עלי לציין שתי עובדות: ראשית, אני עומדת ללדת בקרוב.
שנית, בני לומד בגן עם בן דודו – ילד אלים למדי. רוב הזמן הם משחקים יחד, אבל בגלל אופיו של בן הדוד הם מרבים לריב. מה לעשות?

תשובה:
את מתארת מצב שבו בנך משתמש באלימות כלפייך וכלפי אחרים (אם אכן לכך התכוונת במשפט "משחק המון עם הידיים"). אין לאפשר לו לנהוג באלימות כלפייך או כלפי האחרים! ברגע שהילד נוהג באלימות, יש להבהיר לו באופן חד משמעי שאסור להרביץ. בנוסף, יש להרחיקו מעט ולומר לו: "זה לא נעים לי", "זה כואב לי", "אני לא מרשה". יש להגיב בדרך זו באופן תקיף ועקבי. הצבת גבולות מסייעת בריסון התוקפנות, ויש לזכור לחזק את הילד כשהוא מצליח לשלוט בעצמו, ולא לנהוג באלימות. לא ציינת את גיל הילד בשאלתך. בכל מקרה, תוקפנות סביב גיל שנתיים יכולה לנבוע לעתים מתוך רצון ליצור קשר עם האחר. תנועות הידיים בגיל זה עדיין לא מעודנות, ולכן במקום לטיפה יכולה להתקבל מכה, לעתים אף מתוך תסכול (עקב שפה לא מפותחת, רצון לשחק באוטו שהחבר משחק בו וכו').
התנהגות תוקפנית מצביעה בדרך כלל על מתח פנימי, ולעתים זוכה הילד בגלל השימוש בה בתשומת לב. במקביל להצבת הגבולות בנושא האלימות, מומלץ להפנות את האנרגיות שלו לאפיקים חיוביים. לדוגמה, אפשר לתת לו להשתמש במשחקי כדור, שק אגרוף, בובת נחום-תקום ועוד.
בנוגע לילד אלים בגן (במקרה זה בן הדוד), יש לוודא שהגננת דואגת לטפל בתופעה בדרך חינוכית מקובלת, לעבוד איתה בשיתוף פעולה ולשקול יחד אפשרות של פסק זמן קצר, ולנסות לנתב כל ילד למשחק ולפעילות בקבוצות נפרדות. בכל מקרה, יש להמשיך ולהציב גבולות, ובמקביל לנסות לראות מהם הסימנים המקדימים לאלימות, לעצור את הילד ולחזקו כאשר אינו נוהג באלימות.
באשר להריונך, מומלץ להראות לילד תינוקות, לספר לו שבקרוב יצטרף תינוק למשפחתכם ולתאר לו בצורה אמיתית ולא ורודה מדי איך ייראו הדברים לאחר הלידה.

פורסם בירחון "הורים וילדים"